Bluetooth sa vďaka novej aktualizácie stáva štandardom smart domovov

Bluetooth bude ďalším štandardom pre rodiny v smart domovoch. Bezdrôtové zariadenia už dlhodobo zvádzajú boj o pozíciu nástroja slúžiaceho na pripojenie všetkého smart príslušenstva v domove. Ďalší krok prichádza práve od Bluetooth.

Nad týmto štandardom dlhodobo dohliada skupina Bluetooth SIG, ktorá pred týždňom vydala novú aktualizáciu pre Bluetooth sieť mesh. Táto špecifikácia umožní zariadeniam vytvárať sieťovú (mesh) sieť a vzájomnú komunikáciu.

Klasická bezdrôtová komunikácia prebieha medzi zariadeniami od jedného bodu k druhému, ako napr. router k vášmu laptopu a naspäť. Pokiaľ sa však váš laptop nachádza príliš ďaleko, komunikácia už nefunguje.

Nová sieť od Bluetooth však funguje inak a vďaka nej môže putovanie dát prebiehať na dlhšie vzdialenosti a nepotrebuje prechádzať cez všetky zariadenia, jednoducho preskočí od prvého k určenému. V prípade, ak signál nevie dosiahnuť určené zariadenie, správa sa odovzdá ďalšiemu zariadeniu, ktoré ju odovzdá ďalej, pokiaľ sa neprijme na cieľovom zariadení, ktorému je určené.

Tento spôsob komunikácia je vhodný predovšetkým v smart domovoch, kde sú zariadenia umiestnené v rôznych častiach domácnosti. Po príchode domov a zaparkovaní auta môžete pomocou mesh siete poslať signál na rozsvietenie do spálni na poschodí, ktorý bude putovať medzi jednotlivými zariadeniami, kým sa dostane k žiarovkám. Toto všetko samozrejme prebehne v okamihu, bez zdĺhavého čakania.

Nová Bluetooth sieť je významná pri úspore energie. Pokiaľ sa signál medzi zariadeniami posiela na malú vzdialenosť, spotreba energie je nižšia a dokáže sa udržať v prevádzke bez potreby výmeny batérie. Bluetooth SIG taktiež berie do úvahy množstvo rôznych typov zariadení, ktoré využívajú sieť a nie všetky musia signál prenášať, vďaka čomu sa ušetrí viac energie.

Do úvahy pripadá aj možnosť, aby sa zariadenia s minimálnou spotrebou mohli aktivovať na niekoľko hodín, poslať signál na spríbuznené zariadenie a získať tak všetky neprijaté správy. Všetka komunikácia bude samozrejme šifrovaná.

Podmienkou na získanie tejto aktualizácie je podpora technológii Bluetooth v minimálnej verzii 4.0 alebo 5.0, ktoré podporuje množstvo zariadení. Netreba teda žiaden nový hardvér, stačí iba aby výrobcovia potrebnú aktualizáciu vydali.

Bluetooth SIG však pre niektoré zariadenia nepripravuje aktualizáciu. Plánuje ich totiž používať ako „zástupcov,“ ktorí umožnia Bluetooth zariadeniam pripojiť sa a kontrolovať zariadenia v sieti. Týmto spôsobom by sa smartfón mohol pripojiť na takéto zariadenia a pomocou neho zadať príkaz pre zapnutie svetiel.

Hoci tieto zariadenia robia z Bluetooth užitočnejšie zariadenia, neznamená to, že ukončia boj o štandardnú technológiu v domácnosti. Dôvodov je viacero. Po prvé, budeme si musieť počkať na väčší počet mesh zariadení, s ktorými bude táto funkcia užitočná. Následne budeme musieť zistiť, ako dobre Bluetooth mesh funguje.

Okrem toho je tu stále konkurencia. Bluetooth sa nesnaží nahradiť Wi-Fi ako vysokorýchlostné pripojenie, takže nové zariadenia budú Wi-Fi stále podporovať. Iné produkty, ako Hue svetlá od Philips alebo technológia ZigBee sa taktiež spoliehajú na mesh sieť.

Zdá sa, že nikdy nebude iba jeden bezdrôtový štandard, bez ohľadu na to, ako silno to tieto skupiny skúšajú. S prídavkom mesh funkcií sa však Bluetooth stáva významne lepšou voľbou pre smart zariadenia v domácnosti. A vďaka svojej známosti a populárnemu využitiu je reálna šanca, že Bluetooth bude svoju konkurenciu vytláčať.

zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: theverge.com